Zabieram Was w tym roku na serial w odcinkach „Beauty of the Brain” (scenariusz i reżyseria Krzysztof Dresler) – inspirowany dziełem szwedzkiego psychiatry Andersa Hansena, który w zrozumiały sposób tłumaczy najnowsze odkrycia neurobiologii i wyjaśnia, jak możemy je wykorzystać w codziennym życiu.
Część z nas wie, że niejaki W. I. Lenin hołdował przekonaniu, że BYT KSZTAŁTUJE ŚWIADOMOŚĆ. Nie miał racji.
Liczba neuronów tworzących ludzki mózg wynosi ok. 100 miliardów. Każda pojedyncza komórka łączy się z tysiącami innych, co oznacza, że całkowita liczba połączń wynosi przynajmniej 100 bilionów. Mamy ok 23 tysiące genów, które nie mogą decydować o wszystkich 100 bilionach połączeń. Mózg jest zbyt złożony, by mogła o nim decydować wyłącznie genetyka.
Hipoteza: Element naszego stylu życia – RUCH – wpływa na rozwój mózgu, a badania wskazują, że to czynnik o wiele ważniejszy niż wydaje się większości z nas.
ODCINEK I:
Zaawansowane badania neuronaukowe ujawniły, że u ludzi z „pozytywnymi” cechami, takimi jak dobra pamięć, zdolność koncentracji, wyższe wykształcenie i wstrzemięźliwość w spożywaniu alkoholu i paleniu tytoniu różne części mózgu są ze sobą ściśle powiązane.
U ludzi z cechami „negatywnymi” – mających problemy z narkotykami i agresją, palących nałogowo papierosy lub nadużywających alkoholu i narkotyków, powiązanie różnych części mózgu jest bardzo słabe.
Czas na sedno. Z badań wynika, że na „osi pozytywne – negatywne” która pozycjonuje nas pod kątem stylu życia, w stronę pozytywną przesuwa nas – poza wykształceniem, dobrą pamięcią, wstrzemięźliwością w piciu alkoholu, zgadliście – DOBRA KONDYCJA FIZYCZNA.
Życzę wszystkim owocnego planowania aktywności sportowej