The Beauty of the Brain #9. Odcinek „Zdrowe starzenie się mózgu”

The Beauty of the Brain #9. Odcinek „Zdrowe starzenie się mózgu”

#BeautyoftheBRAIN

Kolejny wpis „Zdrowe starzenie się mózgu” z serii „Beauty of the Brain” – inspirowany dziełem szwedzkiego psychiatry Andersa Hansena, który w zrozumiały sposób tłumaczy najnowsze odkrycia neurobiologii i wyjaśnia, jak możemy je wykorzystać w codziennym życiu.

Jest pewien test – test Stroopa – który polega na tym, że człowiek widzi nazwy kolorów zapisane literami w innym kolorze, na przykład słowo „niebieski” jest zapisane na czerwono. Chodzi w nim o szybkie oznaczenie koloru liter – w tej sytuacji o zaznaczenie koloru czerwonego. Zahamowanie odruchu, żeby zaznaczyć kolor będący treścią słowa, wymaga koncentracji i podjęcia decyzji. W badaniu uczestników testu aktywuje się kora przedczołowa, czyli przednia część płata czołowego, w której mieszczą się ośrodki podejmowania decyzji, koncentracji i kontroli odruchów.

Starsze osoby na ogół w teście wypadają gorzej niż młodsze. U młodych uczestników aktywują się tylko niektóre części kory przedczołowej i to przeważnie tylko w lewej półkuli. Kiedy test wykonuje siedemdziesięciolatek, aktywacji ulegają duże części kory przedczołowej i to na obu półkulach. Zjawisko polegające na tym, że starsi ludzie muszą użyć obu półkul jednocześnie naukowcy nazwali: HAROLD (ang. hemispheric asymmetry reduction in older adulds – zmniejszenie asymetrii półkul u osób starszych). Co ciekawe, znaleziono grupę siedemdziesięciolatków, która wyłamuje się z tej zasady, i to są osoby w dobrej kondycji fizycznej. Kiedy wykonują test Stroopa aktywuje się u nich tylko jedna półkula i mniejsze obszary kory przedczołowej.

🎯 Starzenie się mózgu można zahamować. U osób które dużo się ruszają, hipokamp nie zmniejsza się, ale wręcz zwiększa się. To samo dotyczy płata czołowego który zarządza całym mózgiem. W ciągu życia, płat kurczy się co pogarsza nasze zdolności poznawcze, lecz aktywność fizyczna hamuje ten proces. Faktem jest, że stopień jego skurczenia się można powiązać z tym ile energii, czyli jak dużo kalorii człowiek wykorzystuje. U tych którzy potrzebują dużo energii i dużo się ruszają, z upływem lat płat czołowy wydaje się kurczyć wolniej. U tych którzy spalają mniej kalorii prowadząc siedzący tryb życia, płat czołowy kurczy się szybciej.

Aby zgłębić tę zależność, naukowcy przez ponad dwadzieścia lat obserwowali 20 000 kobiet między 70 a 81 rokiem życia. Okazało się, że u tych które były w podstawowym stopniu aktywne fizycznie pamięć pozostawała zdecydowanie lepsza niż u osób nieaktywnych. Ponadto koncentracja i percepcja pyły lepsze. Mózgi kobiet aktywnych były średnio o trzy lata młodsze pod względem procesów myślowych, niż wskazywałby na to wiek biologiczny. Warto podkreślić, że badana aktywność ograniczała się jedynie do 20 minut spaceru dzienni! Nic trudnego, wystarczy pies 🙂.

Kolejny odcinek: „Dlaczego jesteśmy tak leniwi skoro ruch tak dobrze na nas wpływa” wkrótce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *