25 lipca 2024 uczestniczyłem w Triathlon de l’Alpe d’Huez we Francji. Dystans L. Mój czas 9h 46 min jak na 51letniego amatora z płaskiej ziemi oceniam jako zadawalający.
Jadąc tam, byłem przekonany, że L = Long. Otrzymując medal dowiedziałem się jednak, że L oznacza „Legend”. Miłe zaskoczenie. AdH tri to trudne, typowo górskie zawody, organizowane w przepięknym otoczeniu Alp Francuskich, na które składają się:
2200 m pływania w rześkim górskim jeziorze Lac du Verney,
118 km rowerem po górskich szosach, z łącznym przewyższeniem 3200 m, które wieńczy 21 słynnych zakrętów Alpe d’Huez (długość 13,9 km przy nachyleniu 8%),

20 km bieg, na który składają się trzy okrążenia pętli o długości 6,7 km po ścieżkach szutrowych. Trasa prowadzi w stronę Col de Sarenne oferując na oddech „balkon” z zapierającą dech w piersiach panoramą. Jednak bieg to także dodatkowe 400 m przewyższeń do pokonania (130 m na okrążenie), i kolejna trudność, którą należy wziąć pod uwagę, czyli wysokość. Trasa biegowa położona na poziomie 1800 mnpm, więc nie tylko jest piękna, ale bardzo wymagająca.

Dla wielu sportowców głównym problemem podczas jazdy jest możliwość dotarcia do podnóża wspinaczki Alpe d’Huez z wystarczającymi siłami, aby wspiąć się i móc płynnie przejść do etapu biegowego. Potrzebne jest wytrenowanie oraz determinacja i cierpliwość, szczególnie podczas pierwszych 3 zakrętów, które są zdecydowanie najcięższe.
Jako Finisher, uważam, że najlepszy opis Triathlon de l’Alpe d’Huez zawiera się w dwóch zdaniach ze strony organizatora:
„Cette épreuve ne ressemble à aucune autre. Ses distances, ses paysages, ses tracés au cœur des Alpes et de la Vallée de l’Oisans surprennent les participants qui chaque année viennent défier ce grand classique du calendrier européen. Au-delà de la mythique ascension des 21 virages de l’Alpe d’Huez, les décors grandioses et la difficulté du parcours ont forgé la réputation du Triathlon L de l’Alpe d’Huez, une expérience essentielle pour tous les triathlètes en quête d’authenticité.”
„To jest wyzwanie najwyższej próby. Dystans, krajobrazy i trasa w sercu Alp Francuskich, niezmiennie zadziwiają uczestników, którzy co roku przybywają, aby wziąć udział w najbardziej kultowym wyścigu w europejskim kalendarzu triathlonu. Oprócz mitycznej wspinaczki po 21 zakrętach Alpe d’Huez, wspaniała sceneria i stopień trudności trasy wyścigu, ugruntowały reputację Triathlon de l’Alpe d’Huez jako niezbędnego doświadczenia dla wszystkich triatlonistów poszukujących autentycznych wyzwań.”
Spędziliśmy we Francji 10 dni. Francuska prowincja inspiruje i zachęca do postawienia pytania, jak to się stało, że tak czaruje i przyciąga turystów. Poczytałem i dzielę się z Wami moimi obserwacjami.
Province française. Perspectives. Tourisme
Francja to kraj z populacją niespełna 66 mln (14,7% UE), i drugi najliczniejszy naród UE po Niemcach. Nie wyróżnia się szczególnie wysokim PKB per capita, który wg parytetu siły nabywczej wynosi 101% unijnej średniej. Dla porównania w Niemczech jest to 115%, a w Polsce 80%. Francuska gospodarka jest natomiast drugą co do wielkości w UE i trzecią w Europie (po Niemczech i UK).
Co ciekawe struktura zatrudnienia jest zdominowana przez usługi, w których pracuje ponad 78% zatrudnionych (więcej niż w Niemczech). Dwukrotnie większy niż w Niemczech jest też udział zatrudnionych w rolnictwie, zaś mniejszy niż w Niemczech jest udział pracowników w przemyśle. Francja odznacza się natomiast ponadprzeciętną na tle UE innowacyjnością, choć bliżej jej do unijnej średniej niż liderów rankingu: Danii, Szwecji, Finlandii i Holandii.
Dzięki wysokiemu udziałowi energii atomowej w mixie energetycznym (36,5%, dla porównania w Niemczech jest to zaledwie 3,3%) kraj na tle Europy emituje znacznie mniej CO2 per capita:

i charakteryzuje się (obecnie) jednym z niższych poziomów cen energii:

Relatywnie niskie ceny energii wspierają poprawę międzynarodowej pozycji konkurencyjnej francuskich produktów i usług, m. in. turystyki. Alpy Francuskie są jednym z najważniejszych regionów turystycznych, generując ponad 10 miliardów euro rocznie tylko z turystyki zimowej. Sporty górskie stanowią znaczną część tej sumy.
Będąc w górach wyraźnie jednak widać z jak dużym wyzwaniem mierzyć się będą operatorzy wyciągów, hoteli i pensjonatów. Sezon zimowy jest dość krótki i niestety dalej się kurczy. Konieczne są działania, aby konsekwentnie zmieniać model zachowań społecznych i zachęcać turystów do górskich sportów letnich.
Nie jest przypadkiem obserwowany od lat rozwój kolarstwa i triathlonu, który wyraźnie zmienia małe wsie we Francji, przynosząc zmiany w różnych aspektach życia lokalnych społeczności. Liczba turystów letnich w Alpach Francuskich wzrosła o 50% w ciągu ostatnich 20 lat, przekraczając 7 milionów osób w 2023 roku.
Małe wsie, które goszczą wyścigi kolarskie i triathlony, przyciągają turystów, uczestników zawodów i ich rodziny, a wzmożony ruch turystyczny przekłada się na większe przychody dla lokalnych hoteli, restauracji, kawiarni, sklepów i innych firm. Dodatkowo organizacja zawodów wiążą się z inwestycjami w lokalną infrastrukturę drogową, ścieżki rowerowe, miejsca noclegowe i udogodnienia dla turystów.
Przykładowo:
La Toussuire, ta mała alpejska wieś stała się bardzo rozpoznawalna dzięki organizacji etapów Tour de France. Dziś, poczynione inwestycje w infrastrukturę turystyczną, takie jak hotele i wyciągi narciarskie, przyciągają turystów przez cały rok.

Le Bourg-d’Oisans, to wieś położona u stóp Alpe d’Huez, która dzięki Tour de France stała się popularnym miejscem wśród kolarzy. Rozwój turystyki rowerowej przyczynił się do powstania pensjonatów, sklepów rowerowych i wielu restauracji.

Tego typu inwestycje przynoszą długoterminowe korzyści dla lokalnej społeczności i pozwalają mieszkańcom optymistycznie patrzeć w przyszłość, gdy sezon zimowy skróci się jeszcze bardziej.
Motivations des participants du Triathlon de l’Alpe d’Huez
Ten wyścig to jedno z trudniejszych wyzwań triathlonowych. Zastanawiałem się jak rozkładają się motywacje uczestników Alpe d’Huez Triathlon w zależności od grupy wiekowej. Otóż, po pierwsze bada się ten temat profesjonalnie, a po drugie widać różnice w motywacjach pomiędzy różnymi grupami wiekowymi.
Grupa wiekowa 20-29 lat to typowi poszukiwacze wyzwań. Młodsi uczestnicy szukają mocnych wrażeń i pragną sprawdzić swoje granice fizyczne oraz psychiczne. Wielu młodych triathlonistów traktuje udział w takich zawodach jako krok w budowaniu swojej kariery sportowej i zdobywaniu doświadczenia w zawodach na wysokim poziomie. Co ciekawe dla młodszych osób triathlon jest także wspaniała okazją do nawiązania nowych znajomości i integracji w społeczności sportowej. Widać to wyraźnie w wiosce EXPO przed startem i na mecie.
Grupa wiekowa 30-39 lat walczy o utrzymanie kondycji fizycznej. Uczestnicy w tym wieku często traktują triathlon jako sposób na utrzymanie kondycji oraz zdrowego stylu życia, szczególnie w okresie intensywnego życia zawodowego. Grupa stawia sobie ambitne cele i dąży do ich realizacji, mimo, że szuka wciąż równowagi między życiem zawodowym, rodzinnym, a pasjami sportowymi.
Grupa czterdziestolatków w triathlonie upatruje recepty na dobrostan zdrowotny i utrzymania dobrej kondycji fizycznej. Po osiągnięciu stabilizacji zawodowej i rodzinnej, wielu uczestników stawia sobie nowe wyzwania, a udział w triathlonach często jest okazją do wspólnych aktywności z rodziną i promowania zdrowego stylu życia wśród bliskich.
Pięćdziesięciolatkowie to poszukiwacze długowieczności. Utrzymanie zdrowia i sprawności fizycznej jest kluczową motywacją i triathlon pomaga w tym zadaniu. Pięćdziesięciolatkowie chcą udowodnić sobie i innym, że wiek nie jest przeszkodą w osiąganiu imponujących wyników sportowych, a triathlon daje możliwość bycia częścią aktywnej społeczności, a często jest inspiracją dla młodszego pokolenia, jak budować determinację i wytrwałość.
Grupa 60+ lat motywuje się utrzymaniem aktywności fizycznej, zbawiennym wpływem na zdrowie i jakość życia w późniejszych latach. Dla wielu starszych uczestników triathlon to pasja, która daje im radość i witalność, a także satysfakcję z życia.
Activité professionnelle des seniors
Rosnąca aktywność osób dojrzałych ma ogromny pozytywny również na gospodarkę. Francja – jak wiele europejskich krajów – ma problem związany z niską aktywnością zawodową osób w wieku przedemerytalnym (55-64) i relatywnie niskim wiekiem emerytalnym.
Negatywny wpływ zmian demograficznych na kondycję finansową budżetu państwa i gospodarkę odbywa się m.in.:
kanałem starzenia się społeczeństwa i dłuższego trwania życia (większe wydatki emerytalne i na opiekę zdrowotną) oraz
kanałem migracyjnym (napływ migrantów i ich integracja na rynku pracy i w społeczeństwie).
Ze względu na rosnące obciążenie demograficzne (odsetek osób w wieku 65+ lat względem osób 15-64 ma wzrosnąć z ok. 33% w 2020 do 45% w 2040), zwiększać będą się i tak wysokie na tle innych państw wydatki emerytalne (ok. 15% PKB, o połowę więcej niż w Niemczech i Włoszech). Reforma systemu emerytalnego jest trudna i wywołuje silny opór społeczny, zatem większa aktywizacja ruchowa seniorów może być pewnym ułatwieniem także w promowaniu aktywności tej grupy wiekowej na rynku pracy.
Le point de vue est important. Mont Blanc
Czasem widzimy jedynie fragment obrazka. Spojrzenie na całość, pozwala zrozumieć na czym polegają głębokie przeobrażania społeczne i gospodarcze regionu.
Mimo, że planowałem wyjazd na zawody Alpe d’Huez Triathlon w istocie nie pojechałem tylko na zawody, a odbyłem rodzinną wycieczkę w rejon Alp Francuskich, uczestnicząc w wyjątkowym wyzwaniu sportowym, ale także wydarzeniu o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności i gospodarki.
Na Alpe obecny był cały świat. Wyczuć się dało promocję zdrowego stylu życia. Posmakowałem piękna regionu Alpe d’Huez i zdobyłem wartościowy medal :-).
Wisienką na torcie była jednak wizyta na stacji górskiej Aiguille du Midi – czyli Iglicy Południowej, na wysokości 3842 m n.p.m., która jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Chamonix. Wjazd kolejką i spojrzenie na Mont Blanc wielu z nas otworzy perspektywy na kolejne nowe wyzwania.

Zachęcam Was do aktywności ruchowej, która stanie się dla wielu z Was przygodą na całe życie.
Krzysztof