Sześć filarów szybkiego pływania 👌

Sześć filarów szybkiego pływania 👌
Sześć filarów szybkiego pływania, które wypracowaliśmy w TRICLUB, a które usystematyzowałem i dzielę się z Wami jako trenujący triathlon amator 🙂.
Warto podkreślić, że nadrzędnym celem treningów pływackich w Klubie jest wzmacnianie wytrzymałości i poprawa tempa pływania na długich dystansach (od 1 km do 4+ KM). Droga do celu wiedzie przez poprawę techniki i budowę siły.
Pierwszy filar szybkiego pływania
Podstawa to trening z trenerem. Na nim uczymy się, jak poprawnie wykonać zadania techniczne i wykonujemy trening mając na względzie cel nadrzędny, czyli budowania wytrzymałości i poprawę tempa pływania długodystansowego. Dystans na tych treningach jest dość długi, więc poza szlifem techniki pod okiem trenera, budujemy siłę i wytrzymałość pływania.
 
Drugi filar szybkiego pływania
Kolejnym krokiem jest samodzielny trening realizowany w podgrupach. Na tych treningach samodzielnie wykonujemy ćwiczenia techniczne na zwiększonej objętości, dzięki czemu pokonujemy dłuższy dystans. Trening ten realizujemy ściśle pod kątem celu nadrzędnego: budowa wytrzymałości i poprawa tempa pływania długodystansowego. Filar ten jest niezwykle ważny, ponieważ w poprawie techniki kluczowa jest wysoka świadomość popełnianych błędów, a następnie podejmowanie świadomych działań, aby błędy te eliminować.
 
Realizując zadania z dwóch pierwszych filarów – określane przez nas modelem 1na1 – wykonamy rocznie 100 jednostek treningowych: 50 z trenerem, 50 w podgrupie. Jest to wystarczająca liczba treningów, aby budować siłę i doskonalić technikę. Mamy jednak świadomość, że większość z nas kocha pływanie, zwłaszcza, gdy poprawia się nasza technika, stąd kolejne filary na ścieżce sukcesu do szybkiego pływania.
 
Trzeci filar szybkiego pływania
Na ścieżce do szybkiego pływania ważne jest PROFILOWANIE TECHNIKI PŁYWACKIEJ, czyli ocena punktowa – swoista ocena ratingowa – naszej techniki pływania. Wyodrębniliśmy 20 elementów podlegających ocenie i cyklicznie poddajemy zawodników takiej analizie. Dzięki niej widzimy zarówno postęp u każdej z osób, jak też rozkład częstości występowania w grupie błędów technicznych.
 
Czwarty filar szybkiego pływania
Kolejnym krokiem do sukcesu pływackiego są autorskie zajęcia TRICLUB nazywane KOREKTYWĄ. Cel zajęć jest zupełnie inny niż zajęcia z trenerem w modelu 1na1. Na tych zajęciach nie skupiamy się na budowaniu wytrzymałości i poprawie tempa długodystansowego, tylko na kilku wybranych elementach technicznych pływania. Znając częstość występowania u TRICLUBowiczów błędów technicznych (uzyskaną z profili opisanych w filarze III) jesteśmy w stanie zaplanować harmonogramy zajęć z korektywy tak, aby sukcesywnie eliminować te błędy.
 
Piąty filar szybkiego pływania
Ten krok to nasza „wisienka na torcie”. To zajęcia TRICLUB CORE & MOBILITY – z elementami Suchy Basen. Jak wiemy, tempo w pływaniu to wypadkowa techniki i siły. Trening TCM został tak pomyślany, aby wzmacniać siłę tych partii mięśniowych, które są kluczowe w pływaniu oraz wyrabiać poprawne nawyki ruchowe w poszczególnych fazach: chwyt wody, pociągnięcie i odepchnięcie. Ćwiczenia Suchy Basen realizujemy zdalnie na gumach oporowych typu stretch, spotykamy się co tydzień, trenerka komentuje wykonanie przez nas ćwiczenia, co pozwala na bieżąco wprowadzać korekty. Są to krótkie i bardzo efektywne treningi, które potrafią zdecydowanie zbliżyć nas do celu nadrzędnego – poprawy szybkości i wytrzymałości pływania.
 
Szósty filar szybkiego pływania
Swoistą klamrą kompozycyjną modelu treningowego TRICLUB są cykliczne sprawdziany. Dzięki nim widzimy postęp, jaki osiągamy w poszczególnych dystansach i jesteśmy w stanie adekwatnie dobrać cele startowe.
 
Z mojego osobistego doświadczenia – amatora triathlonu – złożenie tych sześciu filarów daje najlepszy efekt. W mojej ocenie nie trzeba w nieskończoność zwiększać objętości treningowej, lecz alokować czas treningowy tak, aby podprawiać technikę i budować siłę pływania jak najmniejszym nakładem czasu.
 
Nieobecnym filarem jest oczywiście duch zespołu TRICLUB, bez którego nasze osobiste cele i marzenia sportowe byłyby pewnie niemożliwe.
 
Krzysztof Dresler – amator triathlonu. Członek zarządu Stowarzyszenia TRICLUB