The Beauty of the Brain #8. Odcinek: „ROZRUSZAĆ PAMIĘĆ”

The Beauty of the Brain #8. Odcinek: „ROZRUSZAĆ PAMIĘĆ”

#BeautyoftheBRAIN

Kolejny wpis jak „ROZRUSZAĆ PAMIĘĆ” z serii „Beauty of the Brain” – inspirowany dziełem szwedzkiego psychiatry Andersa Hansena, który w zrozumiały sposób tłumaczy najnowsze odkrycia neurobiologii i wyjaśnia, jak możemy je wykorzystać w codziennym życiu.

Czy aktywność fizyczna poprawia pamięć?

Aby zauważyć pozytywne efekty, nie musimy ćwiczyć czy biegać szczególnie długo. Wystarczy trzy miesiące regularnego treningu kondycyjnego, aby zdecydowanie poprawić zdolność zapamiętywania słów. To o ile lepsza będzie pamięć – to znaczy więcej słów zapamiętamy – ma związek z tym, na ile poprawi się nasza kondycja. Badania dowodzą, ze istnieje niezwykle interesujący związek między lepszą kondycją a większym hipokampem (ośrodkiem pamięci).

W badaniu naukowym, którego celem było zbadanie potencjalnej zależności miedzy aktywnością ruchową a pamięcią, zdrowe osoby, które regularnie ćwiczyły na rowerze treningowym, porównano z grupą rówieśników, którzy tego nie robili. Przed rozpoczęciem testu przyszli rowerzyści i nie-rowerzyści osiągali porównywalne wyniki w różnych testach mierzących pamięć. Dosyć szybko jednak grupa cyklistów zdystansowała drugą grupę, zarówno pod względem kondycji, jak też pamięci. Z każdym kolejnym tygodniem rowerzyści mieli coraz lepszą pamięć mierzoną testami, podczas gdy nie-rowerzyści dreptali w miejscu. Kiedy przeskanowano mózgi rowerzystów rezonansem magnetycznym okazało się, że poprawa pamięci idzie ramie w ramię za zwiększeniem przepływu krwi przez ośrodek pamięci – hipokamp.

🎯 Z badań wynika więc, że większy przepływ krwi przez mózg poprawia funkcjonowanie tego organu.

🎯 Co ciekawe, osoby ze słabą kondycją, trenujące bezpośrednio przed testem, z reguły spisywały się lepiej niż ci, którzy mają dobrą kondycję, lecz nie zaczęli od treningu. Wygląda więc na to, ze trening od razu wpływa na pamięć, a sam poziom kondycji nie ma dużego znaczenia dla poprawy pamięci.

Najlepsze wyniki osiągnęli jednak ci, którzy ruszali się i uczyli jednocześnie. Badania potwierdzają, że ma to związek ze zwiększeniem przepływu krwi w mózgu podczas ruchu, podobnie tak rzecz się ma podczas wzrostu przepływu krwi w mięśniach.

Poprawa pamięci na skutek aktywności fizycznej nie jest zjawiskiem marginalnym, które daje się uchwycić jedynie podczas eksperymentów naukowych. Podczas testu przeprowadzonego na szerszą skalę, mającego na celu sprawdzenie liczby zapamiętywanych słów okazywało się że osoba która przed nauką była aktywna fizycznie może nauczyć się do 20% słów więcej niż ta, która odpoczywała.

🎯 Aby poprawić efekty zapamiętywania wystarczy lekki trucht, albowiem wysokie zapotrzebowanie na energię podczas mocnych treningów sportowych koncentruje przepływ krwi na mięśniach redukując ten poziom w mózgu, co nieco osłabia pozytywny efekt zapamiętywania.

Tyle na dziś. Czuć wiosnę. Rozruszajmy kości, a przy okazji pamięć. Kolejny odcinek: „Zdrowe starzenie się mózgu” wkrótce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *